Define Arama Yönetmeliği

Define aramak istiyorsanız ve bunu yasal yoldan yapmak istiyorsanız eğer bir takım şartlara tabisiniz demektir. Define arama yönetmeliği sizlere bazı sorumluluklar yükler. Bu sorumluklar arasında bir takım önemli noktalar dikkatimizi çekmektedir.

Yönetmelik kapsamı, define arama ruhsatı, devlete sunulacak belgeleri, aramanın şartlarını ve defineden sizlere düşen pay hakkında bilgiler verir.

Define Arama Müracaatı

Define aramak için bağlı olduğunuz il, ilçe veya kasaba gibi yerlerde mülki amirlik yapan kuruma bir dilekçe vermeniz gerekir. Bu dilekçede amacınızın belirtilmiş olması gerekir. Kazı yapmak istediğiniz yerin kime ait olduğu ve tapuda ne olarak gösterildiği açıkça belirtilmelidir. Define arama yönetmeliği Dilekçede şunlar bulunmalıdır.

  • Define arayacağınız yerin teknik bir kişi tarafından çizilmiş haritası,
  • Haritanın yanında ilgili yerin vaziyet planı (Tapu Kadastrodan veya bağlı çalıştığı özel işletmelerden alınabilir)
  • İlgili alanın net olarak çekilmiş fotoğrafları,
  • Aranacak yer bir kişi üzerine tapulu ise o kişinin rızasını gösteren noter onaylı muvafakatname (arazi şirkete ait ise de geçerli)

Bu belgeler ile birlikte ilgili yere başvuru yapılması gerekir. Bu başvuru sonrasında müze müdürlüğüne danışan mülki amir onlarında onayı sonrasında ruhsat verir.

Define Arama Yönetmeliği 2020

Define arama izni için yönetmelikte dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar vardır. Bunlar;

  • Taranacak alan 100 m2’yi geçmemelidir.
  • Define aranacağı zaman müze görevlisi, maliye, gümrük ve içişleri bakanlığı tarafından görevlendirilen birer kişi nezaretinde yapılır.
  • Bu kişilerin harcırahları günlük masraflarını karşılamıyorsa eğer aradaki farkı kazı yaptıran (ruhsat sahibi) öder ve bu fark günlük harcırahlarının yarısını geçemez.
  • Kazı işleminden sonra oluşan zarar ve her türlü olumsuz durumu ruhsat sahibi geri düzenler.
  • Çalışma yapılan gün sonunda karşılıklı tutanak tutulur ve imzalanılır.

Ganimet Paylaşımı

Kazı sonrasında bulunan her şey Bakanlık tarafından yönlendirilen ve en az 3 kişiden oluşan uzman gruba ayrı ayrı inceletilir. Bulunanlar yine bakanlığa teslim edilir.

Şimdi gelelim işin püf noktasına. Eğer aradığınız şey devlet arazisinde bulunmuş ise o zaman definenin %50’si sizin olur %50’si devletin olur. Ancak bir kişiye ait arazide bulunmuş ise o zaman %40’sizin, %10’u arsa sahibinin ve kalan %50’si yine devletin olur.

Define arama yönetmeliği derki; bulunan definenin değeri Maliye bakanlığı tarafından akçe cinsinden hesaplanır. Bir sonraki yazımızda define arama cezası hakkında bilgilendirme yapacağız.

Define Arama Cezası hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir