Kaya Mezar İşaretleri

Kaya mezar işaretleri, kimi zaman bize zemin üstü bir mezarı gösterirken kimi zamansa zeminin altında bulunan bir mezarı gösterebilir. Geçmiş dönemlerde bu mezarlar inançla bir ilişkisi bulunmayan sadece zenginlik ve statü belirten bir şeydir.

Kaya mezarları tespiti en kolay olan define işaretleri arasında bulunur. Genellikle bir taşa veya kayaya görülebilecek net bir işaret konulmuştur. Bu nedenle onları bulmak ve görmek aslında oldukça basittir. Sadece zaman içerisinde üzerinin örtülmesi durumları ile karşılaşılsa da az bir çaba ile hemen gün yüzüne çıkartılabilir.

Kaya Mezarları İşaretleri

Kaya mezarlığı karşımıza çok farklı işaretlerle çıkabilir. Bunların arasında aşağıda anlatacağımız konularda gerçekten yaşanmış ve sonrasında mezar bulunmuş olanları vardır. Zemin altı kaya mezar işaretleri ile birlikte aşağıda daha pek çok tür mezar işaretleri bulabilirsiniz.

İRİLİ UFAKLI TAŞLAR

Dağlık bir alanda dikkatinizi çekecek kadar çok olan irili ufaklı taşlar sayesinde orada bir kaya mezarlığı olduğunu anlayabilirsiniz. Kaya mezar işaretleri için oldukça popüler bir işarettir.

KARE OYMA MEZARLAR

Bu işaret, oyulduğu yere göre değişiklik gösterir. Genellikle kayanın yan yüzeyine oyulmuş ise erkek mezarını ifade ederken kayanın sonlarına doğru (ortasına değil) oyulmuş ise size bir yön veriyor demektir. Kaya mezar girişleri bulmak için o tarafa doğru bakmanız gerekecektir.

Derin ama yere paralel olan mezarlar ise size toplu bir mezarlığın habercisidir. Böyle bir yer gördüğünüzde muhtemelen altınızda birden fazla mezarlık vardır. Uygun bir define dedektörü ile yer altında ne olduğunu anlayabilirsiniz.

define işaretleri
Kaya Mezar
DİKDÖRTGEN OYMA MEZARLAR

Dikdörtgen oymalar yere paralel şekilde yapılmışsa burada kısa kenarların bir tanesi size yön verir. Dikkatinizi çekecek olan bir şey aramalısınız. Eğer yanınızda dedektör ver ise o zaman kaya mezar işaretleri kapsamında 10 metrelik bir çapta arama yapabilirsiniz.

Yan yüzeyde bir oyma ile karşılaşırsanız eğer oraya çok dikkat etmelisiniz. Eğer bir insan girişi yapabilecek kadar büyükse tam mezara bakıyor olabilirsiniz. Bunun dışında size ortalama 7 metre çapında bir mezarı da işaret ediyor olabilir.

YUVARLAK OYMA İŞARETLERİ

Karşınıza çok farklı şekillerde tek, çift veya daha fazla çıkabilecek olan bu oymalarda dikkat etmeniz gereken şey diğerlerinden farklı olan oyma türünü bulmaktır.

Bunların haricinde oda mezar işaretleri, oda mezar işaretleri ve anlamları gibi konularda yukarıdaki başlıklar altında ele alınabilmektedir.

Bu konuda hakkında detaylı bilgiye diğer yazımız olan çift yuvarlak oyma işaretleri konumuzdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir